Kā jau ierasts ik gadu, PandaLabs gada izskaņā ir sagatavojusi mazliet humoristisku pārskatu par datorvīrusiem, kuri parādījās pēdējo 12 mēnešu laikā. Šogad tas nav viegls uzdevums: mēs esam saņēmuši vairāk kā 20 miljonus jaunu ļaunprātīgo programmu veidu.
Kā vienmēr atzīmēsim, ka tas nav visļaunāko draudu saraksts. Vienkārši tie ir vīrusi, kuri tā vai cita iemesla dēļ ir piesaistījuši mūsu uzmanību.
Te ir vīrusi, kuri iekļauti mūsu „2010 gada vīrusu gadagrāmatā”:
[b]Draiskulīgais Mac mīļotājs[/b]: Šo nosaukumu ieguvusi attālinātas piekļuves programma ar brīdinošu nosaukumu HellRaiser.A Tā iedarbojas tikai uz Mac datoriem un prasa lietotāja līdzdalību instalācijai uz datora. Taču reiz uzstādīta, tā nodrošina attālinātu kontroli pār ļoti plašu sistēmas funkciju loku… tā spēj pat atvērt DVD iekārtu!
[b]Labais Samārietis[/b]: Daudzu no jums jau noteikti uzminēja… Bredolab.Y maskējās zem ziņojuma no Microsoft atbalsta dienesta ar aicinājumu nekavējoties instalēt jaunu Outlook drošības ielāpu… Taču uzmanies! Lejupielādējot antivīrusu iegūsi blēžu radītu drošības instrumentu, kurš apgalvos, ka sistēma ir inficēta un, ka ir nepieciešams nopirkt risinājumu tās novēršanai. Protams, ja būsi samaksājis par programmu, tu to nekad nesaņemsi vai arī tā nekādi neatrisinās problēmu, bet tava nauda būs vējā…
[b]Gada valodnieks[/b]. Grūti laiki pienākuši, nenoliegsim… Un, hakeru izdomai pielāgojoties jaunajām vēsmām jaunu upuru iegūšanā patiesi nav robežu. Pat apgūstot jaunas valodas. Mūsu balva kā labākajam valodniekam ir piešķirama MSNWorm.IE. Šis vīruss, lai arī pats par sevi nav nekas īpašs, tiek izplatīts izmantojot Messenger ar saiti, kas aicina lietotāju aplūkot fotoattēlu… 18 valodās! Vismaz emocijzīme “ ” beigās ir universāla…
Tātad, ja kāds vēlas uzzināt kā pateikt „Apskati šo attēlu” kādā citā valodā var apskatīties attēlu zemāk un ietaupīt laiku tulkotāja sameklēšanai.
English: seen this??
look at this picture
Portuguese: olhar para esta foto
French: regardez cette photo
German: schau mal das foto an
Italian: guardare quest’immagine
Dutch: bekijk deze foto
Swedish: titta pσ min bild
Danish: ser pσ dette billede
Norwegian: se pσ dette bildet
Finnish: katso tΣtΣ kuvaa
Slovene: poglej to fotografijo
Slovak: pozrite sa na tto fotografiu
Czech: podφvejte se na mou fotku
Polish: spojrzec na to zdjecie
Romanian: uita-te la aceasta fotografie
Hungarian: nΘzd meg a kΘpet
Turkish: bu resmi bakmak
[b]Visnekaunīgākais[/b]: Šogad balva pienākas Stuxnet.A. Ja mēģinātu piemeklēt šim vīrusam skaņu celiņu, tas izklausītos pēc “Mission Impossible” vai “The Saint”. Šis ļaunprātīgais kods ir izveidots uzbrukumiem SCADA sistēmām, tātad – kritiskām struktūrām. Tārps izmanto Microsoft USB drošības caurumu ar nolūku iegūt tiesības piekļūt kodolobjektu sistēmām… Gluži kā Holivudas filmu sižetos.
[b]Viskaitinošākais[/b]: Oscar. Atceraties kādi reiz bija vīrusi? Vai „jociņi” kuri reiz uzinstalēti vaicāja: “Esi pārliecināts, ka vēlies aizvērt šo programmu? Jā – Nē?”. Neatkarīgi no tā kuru atbildi izvēlējāties atkal un atkal parādījās tas pats uzraksts: “ Esi pārliecināts, ka vēlies aizvērt šo programmu?”, pietiekami lai pārbaudītu par svētā pacietību… Nu, tad tieši to arī dara šis tārps: Oscarbot.Y. Reiz tas ir uzinstalēts vari sākt lūgties, praktizēt jogu vai meditēt… jebko, kas ienāk prātā, jo šis vīruss jūs padarīs traku. Katru reizi to aizverot, tas parādās ar jaunu jautājumu vai atver pārlūka programmu vai… Ar vārdu sakot viskaitinošākais.
[b]Visnodrošinātākais tārps[/b]: Clippo.A. nosaukums, kurš dažam labam atgādinās vārdu “Clippy”, Microsoft office asistenta iesauku kas izskatījās pēc saspraudes. Reiz uzinstalēts tas ar paroli aizsargā visus MS Office dokumentus – droši, tā teikt. To atvēršana kļūst neiespējama, ja lietotājs nezina paroli. Bet, kam tas viss vajadzīgs? Dīvaini, taču iemesla nav. Netiek prasīts nopirkt kādu palīglīdzekli vai kā citādi izkrāpt naudu… tas te vienkārši ir, lai izvestu jūs no pacietības. Tomēr tiem, kas ir inficēti smiekli nenāk.
[b]Dižķibeles upuris[/b]: Ramsom.AB. Ekonomiskā krīze ietekmē ļoti plašu cilvēku loku visā pasaulē un tas atspoguļojas arī kibernoziegumu vidē. Dažus gadus atpakaļ jebkura izspiedējprogramma (programma, kas nobloķē datoru un pieprasa samaksāt par atbloķējošas paroles saņemšanu) prasītu ievērojamu izpirkumu: līdz pat $300. Taču sākoties krīzei, recesija un kibernoziedznieku savstarpējā konkurence… ar vārdu sakot, neviens nav pasargāts. Tagad jūs par nieka $12, iespējams, spēsiet atgūt kontroli pār savu datoru. Grūti laiki… bez maz jāsāk žēlot šos nabadziņus – izspiedējus.
[b]Patiesi ekonomiskākais[/b]: Šogad šī nominācija pienākas SecurityEssentials2010. (ne MS antivīrusam, bet tā viltojumam). Būdams vienkārša papildus programma, tas darbojas kā jebkura cita viltus antivīrusu programma. Saviem upuriem tas stāsta, ka to datori ir pilni ar vīrusiem un ir apdraudēti, un tas nebeigsies kamēr netiks nopirkts problēmu risinājums. Būdams aprīkots ar autentisku dizainu un paziņojumiem tam izdevās vislielākais infekciju skaits. Esi uzmanīgs, netici jautram vārdam!
Noslēdzot 2010 gada gadagrāmatu, īpaši vēlamies pieminēt gada kukaini: Mariposa (tauriņš) botnet, kuru izdevās atklāt martā un pateicoties Panda Security un Spānijas Civil Guard, FIB un drošības dienestu sadarbībai tika arestēti tā radītāji… Tas gluži kā dzīvs kukainis barojās ar nektāru no citu cilvēku datoriem, pārlidojot no vien uz otru… inficējot kopumā 13 miljonus datoru visā pasaulē. Šo kukaini jūs noteikti nevēlētos redzēt savā dārzā par datoru nemaz nerunājot.
Vairāk informācijas ir pieejams Panda Labs blogā. ©
Tweet
Leave a Reply